Anmälan till Billingens Långlopp är öppen!
Nu kan du anmäla dig till Billingens Långlopp som på nya spår går av stapeln den 2:e februari!
Välkommen!
För mer info: https://billingensskidallians.se/billingens-langlopp/
Nu kan du anmäla dig till Billingens Långlopp som på nya spår går av stapeln den 2:e februari!
Välkommen!
För mer info: https://billingensskidallians.se/billingens-langlopp/
Nu ligger startlistan för Långloppet ute! Se länk: https://live.eqtiming.com/50357#contestants
Busstransport till starten Det kommer inte arrangeras någon busstransport till starten av Billingen Rollerski. Det beror på att få har anmält sitt intresse att åka med fram till ordinarie anmälningstids utgång. De anmälda kommer erbjudas alternativ transport från Billingecentret.
Seedningstabellen för Vasaloppet 2019 har nu kommit ut på Vasaloppets hemsida. Kolla in vilket startled din tid gav här: http://media.billingensskidallians.se/2019/02/Seedningstabell_2019.pdf
Här följer vallatipset för Billingens Långlopp: Fäste: 5 till 6 tunna lager Swix VR50 burk + 1 lager på toppen av VX43. Glid: HF6 Blue I botten + FC7,8X eller FC8X pulver på toppen. Ovanpå det en rak struktur 1 mm.
En justering på bansträckning för lördagens Backracets har gjorts under kvällen. Ändringen är på varvbanan där en bit cykelbana ersatts med väg. Se karta nedan. Med den nya sträckningen blir varvbanan knappt 200 m kortare.
Konstsnöracet 19/20 blir av! Vi kan nu med glädje meddela att Konstsnöracet kommer arrangeras 18 mars! Se inbjudan. I slutet av februari kom äntligen kylan så att snökanonerna kunde börja producera det vita guldet! Nu finns ett fint konstsnöspår på 2,3 km. Observera att tävlingen i år arrangeras som en klassisk tävling.